خريد بک لينک
home theater in Los Angeles
Hookah Shisha Tobacco
فلنج
Barabas Ropa de hombre
سریعترین و بروزترین سایت دانلود کارآموزی و پروژه شبکه اجتماعی اشتراک گذاری تیکفا
<-BloTitle->
<-BloText->

تاريخ : 21 بهمن 1394 | <-PostTime-> | نویسنده : ketabpich | بازدید : <-PostHit->

تعداد صفحات:57
نوع فایل:word
فهرست مطالب:
جرایم قابل استرداد
استرداد مجرمان در اسلام
قوانین استرداد در دوره پس از پیروزی انقلاب اسلامی
نمونه هایی از قرادادهای کشور ایران
قرارداد استرداد ایران و ترکیه
قرارداد مجرمین ایران و فرانسه
اقدامات مقدماتی برای انعقاد قراداد استرداد مجرمین ایران و آلمان
راهکارهای جدید برای قرادادهای استرداد مجرمین ایران با سایر کشورها
ماده 1 – الزام به استرداد
ماده 2 – اعمالی که مورد استرداد میشود
ماده 3 – جرایم سیاسی
ماده 4 – جرایم نظامی
ماده 5 – جرایم مالی
ماده 6 – استرداد اتباع
ماده 7 – محل ارتکاب
ماده 8 – تعقیب عمل واحد
ماده 9 – منع تعقیب مضاعف برای جرم واحد
ماده 10 – مرور زمان و عفو عمومی
ماده 11 – مجازات اعدام
ماده 12 – درخواست استرداد و اسناد مربوط به آن
ماده 13 – اطلاعات تکمیلی
ماده 14 – اصل تخصیص
ماده 15 – استرداد مجدد به یک دولت ثالث
ماده 16 – بازداشت موقت
ماده 17 – تعدد درخواست های استرداد
ماده 18 – تحویل شخص مورد استرداد
ماده 19 – تحویل معوق یا مشروط
ماده 20 – تحویل اشیاء
ماده 21 – ترانزیت
ماده 22 – تشریفات قانونی
ماده 23 – زبانهای مورد استعمال
ماده 25 – تعریف اقدامات تامینی
ماده 26 – مقررات نهایی

جرایم قابل استرداد:
در گذشته در قرن های قبل از نوزدهم غالباً استرداد در زمینه جرایم سیاسی صورت میگرفت. و افرادی که در صدد برانداختن سلطنت حاکم وقت بودند و به کشور دیگر فرار میکردند، مورد تقاضای کشور متبوعش قرار میگرفت و در قراردادهایی که بین حکومت های وقت منعقد میگشت غالبا استرداد چنین افرادی پیش بینی شده بود. استاد آقای صدیق حضرت در کتاب حقوق بین الملل عمومی این امر را متذکر میشود که (معمولاً استرداد مجرمین در گذشته متعلق به افرادی بود که بر ضد شاهان، کنکاش میکردند و در صدد محروم کردن او از تخت و تاج بودند و استرداد مقصری را برای انتقام کشیدن از دولتی که به خاک او پناهنده شده بود درخواست میکردند و مقاوله نامه های مخصوصی در مورد استرداد مجرمین بین دول مقرر میگردید.)
(از خصوصیات بارز معاهدات استرداد مجرمین در قرون وسطی این بودکه 39 امضا کنندگان قراردادهای صلح و عهد نامه های اتحاد تعهد میکردند مخالفان و مدعیان سیاسی طرفین متعاهد را مسترد دارند.)
با توجه به مطالب فوق الاشعار میتوان گفت دایره استرداد در گذشته های دور محصور و محدود به جرایم سیاسی بود و فقط مجرمین سیاسی مسترد میگشتند اما بتدریج با گسترش و توسعه علم و صنعت و روابط سیاسی دولت ها و توسعه وسایل حمل و نقل سریع السیر که زندگی اجتماعی بشر را متحول ساخت، کشورها با دید وسیع تر و دقیق تر به مساله استرداد نگاه کردند و از لحاظ علمی و حقوقی به این قضیه پرداختند که نتیجه آن توسعه و گسترش دایره استرداد و مجرمین قابل استرداد بود، بطوری که امروزه اصل بر استرداد پذیری کلیه جرایم میباشد و موارد استثنا و موانع استرداد غالبا در معاهدات و قوانین داخلی کشورها که در مورد استرداد به تصویب رسیده ذکر شد، برای مثال میتوانیم به ماده 8 قانون استرداد مجرمین ایران مصوب 1339 اشاره کنیم که موارد موانع استرداد را ذکر کرده که از جمله این استثنائات، جرائم سیاسی عدم تسلیم تبعه در مورد جنگ ها و اختلافات داخلی مگر این که اعمال آن ها وحشیانه و مخالف مقررات جنگ باشد بعد از پایان جنگ استرداد قابل قبول است یا جرایم نظامی یا جرم مشمول مرور زمان یا به علت قانونی غیر قابل استرداد باشد.


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
اتباع, اختلافات داخلی, انقلاب اسلامی, بازداشت موقت, ترانزيت, جرايم سياسی, جرايم مالی, جرايم نظامی, ج,

تاريخ : 21 بهمن 1394 | <-PostTime-> | نویسنده : ketabpich | بازدید : <-PostHit->

تعداد صفحات:118
نوع فایل:word
فهرست مطالب:
بخش اول – مفاهیم و تعاریف، کارهای انجام شده
فصل اول – کلیات
مقدمه
مروری بر فصول پایان‌نامه
فصل دوم – پایگاه داده فعال
مدیریت داده
مدیریت قوانین
تعریف قانون
رویداد
شرط
واکنش
مدل اجرایی
اولویت اجرایی در قوانین
معماری پایگاه داده فعال
آشکارساز رویداد
ارزیابی شرط
زمان بندی
اجرا
نمونه‌های پیاده‌سازی شده
Starburst
Ariel
NAOS
نتیجه
فصل سوم – مفاهیم فازی
مجموعه‌های فازی
عملگرهای فازی
استنتاج فازی
ابهام‌زدایی
نتیجه
فصل چهارم – پایگاه داده فعال فازی
تعریف فازی قوانین
رویداد فازی
رویدادهای مرکب
انتخاب فازی اجزاء رویدادهای مرکب
شرط فازی
واکنش فازی
تعیین فازی موقعیت زمان بندی
معماری و مدل اجرایی قوانین
آشکارساز رویداد
بررسی شرط
اجرا
زمان بندی
نتیجه
بخش دوم – کاربردی جدید از تریگر فازی، رونوشت برداری فازی، نتایج آزمایشات
فصل پنجم – رونوشت برداری فازی
رونوشت برداری
رونوشت برداری همگام
رونوشت برداری ناهمگام
ماشین پایه رونوشت برداری داده
مقایسه دو روش همگام و ناهمگام
رونوشت برداری فازی
استفاده از تریگرها برای فازی نمودن رونوشت برداری
کمیت سنج های فازی
روش محاسبه کمیت سنج های فازی
کمیت سنج عمومی
کمیت سنج جزئی
کمیت سنج جزئی توسعه یافته
روش جدید محاسبه حد آستانه در تریگرهای فازی برای رونوشت برداری فازی
معماری ماشین رونوشت بردار فازی
مثال
کارایی
ترافیک در رونوشت برداری مشتاق
ترافیک در رونوشت برداری تنبل
ترافیک در رونوشت برداری فازی
مقایسه تئوری هزینه رونوشت برداری فازی و تنبل
جمع بندی
فصل ششم – پیاده سازی
Fuzzy SQL Server
عملکرد اجزای Fuzzy SQL Server
پیاده سازی تریگرهای فازی در پایگاه داده غیر فازی
اجزاء تریگر فازی در پایگاه داده غیر فازی
جداول سیستمی مورد نیاز
مثال
کارهای آتی
مراجع و منابع
واژه نامه لاتین
واژه نامه فارسی

مقدمه:
با ایجاد سیستم‌های مدیریت پایگاه داده عمده مشکلات ساختار، پشتیبانی و مدیریت داده‌های حجیم در سیستم‌های فایلی برطرف شد اما توجهی به جنبه‌های رفتاری پایگاه داده نشد. به این معنا که با استفاده از قیود جامعیت شاید بتوان از منفی شدن مبلغ حقوق کارمندان جلوگیری نمود اما نمیتوان مانع از بیشتر شدن حقوق آنها از مدیرانشان شد. در چنین مواردی کاربران پایگاه داده با اجرای یک پرس و جو موارد نقض محدودیت‌هایی از این قبیل را پیدا نموده و خود اقدام به اصلاح آنها مینمایند.
مواردی این چنین و نیز گزارشات مدیریتی در آغاز ماه از جمله کارهای مشخص و دارای ضابطه‌ای میباشند که انجام آن‌ها تکراری و قابل تفویض به سیستم است.
کاربران غیرمجاز با استفاده از یک سری گزارشات، غیرمستقیم به اطلاعات کلیدی دست یافته و اقدام به تغییر آن‌ها مینمایند. پیدا نمودن چنین تغییراتی که معمولاً بعد از گزارشات اتفاق می افتند، به راحتی امکان‌پذیر نیست. همان طور که مشاهده میشود در یک پایگاه داده معمولی ردیابی رویدادهایی که در سیستم اتفاق افتاده‌اند (رخدادها) نیز ممکن نبوده و نیاز به یک سیستم با پشتیبانی جنبه‌های رفتاری میباشد.
یک پایگاه داده فعال نظیر Oracle قادر به تشخیص رویدادهای نظیر اضافه، حذف و تغییر مقادیر در پایگاه داده میباشد. به عبارت دیگر این سیستم‌ها با ایجاد تغییر در یک قلم داده عکس‌العمل نشان میدهند.
پایگاه داده فعال با افزودن قوانین به پایگاه‌های داده امکان تعامل (کنش و واکنش) بین سیستم و پایگاه داده را ایجاد نمود. این نوع پایگاه داده دارای دو بخش مدیریت داده و مدیریت قوانین میباشد. بخش مدیریت داده مسئول حفظ خواص پایگاه داده در سیستم‌های کاربردی بوده و بخش دوم با مدیریت قوانین مسئول واکنش به رویدادهای سیستم میباشد. در این نوع پایگاه داده طراحان سیستم قادرند با تعریف قوانین که نزدیک ترین بیان به زبان طبیعی میباشد، سیستم را وادار به عکس‌العمل مناسب در مقابل رویدادهای مهم نمایند.
پایگاه داده فعال با استفاده از قوانین قادر به (پشتیبانی گسترده‌تر قیود جامعیت و سازگاری داده‌ها، واکنش در مقابل رخدادهای سیستم کاربردی، عدم اجرای تقاضاهای مشکوک، ردیابی رویدادها، گزارشات ماهانه و…) میباشد.
همان طور که گفته شد آن چه که بطور معمول باعث میشود یک پایگاه داده را فعال بدانیم، عکس‌العمل سیستم در مقابل وضعیت‌هایی است که در پایگاه داده و یا حتی خارج از آن به وجود می آید. این وضعیت‌ها میتواند شامل یک حذف غیرمجاز و یا تغییر وضعیت پایگاه داده باشد. باید توجه داشت که داشتن تعامل برای یک پایگاه داده لازم اما کافی نیست. بسیاری از سیستم‌های پایگاه داده با رعایت اصول پایه‌ای که در زیر به آن اشاره میشود بطور عام پایگاه داده فعال نامیده میشوند.
این گونه سیستم‌ها باید یک پایگاه داده باشند، یعنی در صورتی که کاربر فراموش کرد، سیستم مورد نظر پایگاه داده فعال است بتواند از آن بعنوان یک پایگاه داده معمولی استفاده نماید (در صورت لزوم بتوان بعنوان یک پایگاه داده معمولی از آن استفاده نمود).
در این گونه سیستم‌ها باید امکان تعریف و مدیریت قوانین وجود داشته باشد. این قوانین در پایگاه داده فعال دارای سه جزء رویداد، شرط و واکنش میباشند.
این سیستم‌ها باید دارای یک مدل اجرایی باشند. به این ترتیب که با بروز رویداد و صحت شرط، واکنش قانون اجرا شود. یک پایگاه داده فعال باید قادر به آشکارسازی رویدادها و بررسی شرط قوانین فعال و اجرای فرامین واکنش باشد.
علاوه بر موارد فوق، بهتر است در این سیستم‌ها محیط مناسبی برای تعریف و امکان کامپایل کردن قوانین فراهم شود که به کاربر در تعریف قوانین کمک کند.
فازی سازی پایگاه‌های داده فعال با هدف نزدیک تر نمودن زبان بیان قوانین به زبان طبیعی طراحان مطرح شد. اغلب تقاضاهای کاربران پایگاه داده فعال، فازی میباشد. به عنوان نمونه در تقاضاهایی نظیر عدم تعلق پاداش به کارمندان کم‌کار، افزایش فشارخون، محاسبه حقوق کارمندان در پایان هر ماه و… از کلمات فازی استفاده شده است که عدم پشتیبانی مفاهیم فازی و به کار بردن مقادیر دقیق منجر به حصول نتایج نامطلوب در برخی سیستم‌های کاربردی میشود.
تفاوت اصلی در فازی سازی پایگاه داده فعال با سایر سیستم‌های فازی، در نوع تعریف قوانین میباشد. به این ترتیب که در تعریف قوانین در اینجا از سه جزء اصلی رویداد، شرط و واکنش استفاده میشود در صورتی که سیستم‌های مبتنی بر قانون عموماً از دو جزء شرط و واکنش تشکیل شده‌اند اما فازی نمودن شرط و واکنش قوانین در پایگاه‌های داده فعال تفاوت چندانی با شرط و واکنش فازی در سیستم‌های مبتنی بر قانون ندارد و در فازی نمودن رویداد نیز میتوان از همان سیاق رویدادهای فازی استفاده نمود این بحث توسط ولسکی و بوازیز در مطرح شده است.
در این پایان‌نامه سعی شده است بحث‌های مطرح شده در پایگاه‌های داده فعال فازی به طور خلاصه بررسی شود. همچنین در ادامه با معرفی عمل رونوشت برداری و بکارگیری قوانین فازی (تریگرهای فازی) در عمل رونوشت برداری روش بهبود یافته جدیدی معرفی میشود.

مروری بر فصول پایان‌نامه:
در ادامه این پایان‌نامه در فصل دوم مفاهیم پایگاه داده فعال ارائه شده است. همچنین مدل اجرایی، نمونه‌هایی از این نوع پایگاه داده و برخی کاربردهای پایگاه داده فعال در ادامه این فصل آمده است.
در فصل سوم مختصری از مفاهیم فازی ارائه شده است.
فصل چهارم شامل چگونگی پشتیبانی مفاهیم فازی در بخش‌های مختلف یک پایگاه داده فعال میباشد.
فصل پنجم به بیان طرح استفاده از تریگرهای فازی در پایگاه داده فعال جهت ارائه روش جدید رونوشت برداری فازی میپردازد و مزایای استفاده از روش رونوشت برداری فازی نسبت به روش های مرسوم قدیمی غیر فازی با یک نمونه پیاده‌سازی شده مقایسه میگردد.
فصل ششم به بیان چگونگی پیاده سازی تریگرهای فازی در پایگاه داده فعال غیر فازی و نیز پیاده سازی رونوشت برداری فازی به وسیله آن میپردازد.


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
آزمایش, آشكارساز, ارزيابی, ترافيک, تریگر, دانلود, رديابی, رويداد, شرط فازی, قانون, كنش و واكنش, مدير,

تاريخ : 21 بهمن 1394 | <-PostTime-> | نویسنده : ketabpich | بازدید : <-PostHit->

تعداد صفحات:81
نوع فایل:word
فهرست مطالب:
چکیده
فصل1 – مقدمه ای بر داده کاوی
تعریف داده کاوی
تاریخچه داده کاوی
چه چیزی سبب پیدایش داده کاوی شده است؟
اجزای سیستم داده کاوی
جایگاه داده کاوی در میان علوم مختلف
قابلیت های داده کاوی
چرا به داده کاوی نیاز داریم؟
داده کاوی چه کارهایی نمیتواند انجام دهد؟
کاربردهای داده کاوی
کاربردهای پیش بینی کننده
کاربردهای توصیف کننده
ابزارهای تجاری داده کاوی
داده کاوی و انبار داده ها
تعاریف انبار داده
چهار خصوصیت اصلی انبار داده
موارد تفاوت انبار داده و پایگاه داده
داده کاوی و OLAP
OLAP
انواع OLAP
مراحل فرآیند کشف دانش از پایگاه داده ها
انبارش داده ها
انتخاب داده ها
پاکسازی، پیش پردازش و آماده سازی
تبدیل داده ها
کاوش در داده ها (Data Mining)
تفسیر نتیجه
فصل 2 – قوانین ارتباطی
قوانین ارتباطی
اصول پایه
شرح مشکل جدی
پیمایش فضای جستجو
مشخص کردن درجه حمایت مجموعه اقلام
الگوریتم های عمومی
دسته بندی
BFS و شمارش رویدادها
BFS و دونیم سازی TID-list
DFS و شمارش رویداد
DFS و دو نیم سازی TID-list
الگوریتم Apriori
مفاهیم کلیدی
پیاده سازی الگوریتم Apriori
معایب Apriori و رفع آن ها
الگوریتم رشد الگوی تکرار شونده
چرا رشد الگوی تکرار سریع است؟
مقایسه دو الگوریتم Apriori و FP-growth
تحلیل ارتباطات
فصل 3 – وب کاوی و متن کاوی
وب کاوی
الگوریتم های هیتس و لاگسام
کاوش الگوهای پیمایش مسیر
متن کاوی
کاربردهای متن کاوی
جستجو و بازیابی
گروه بندی و طبقه بندی
خلاصه سازی
روابط میان مفاهیم
یافتن و تحلیل گرایشات
برچسب زدن نحوی (pos)
ایجاد Thesaurus و آنتولوژی به صورت اتوماتیک
فرآیند متن کاوی
روش های متن کاوی
مراجع

فهرست اشکال:
مراحل فرآیند کشف دانش
سیر تکاملی صنعت پایگاه داده
معماری یک نمونه سیستم داده کاوی
نرخ رشد اطلاعات
کاربرد پیش بینی کننده
داده ها از انبار داده ها استخراج میگردند
داده ها از از چند پایگاه داده استخراج میگردند
دسته بندی الگوریتم ها
پایان الگوریتم Apriori
درخت الگوی تکرار
اندازه گیری کارکرد درجه حمایت برای پایگاه داده D1 40K
اندازه گیری Apriori با درجه حمایت/تراکنش
اندازه گیری FP-growth با درجه حمایت/تراکنش
مقداردهی اولیه الگوریتم HITS
مثالی از الگوهای پیمایش
فرآیند متن کاوی
مثال یافتن روابط

فهرست جداول:
کاوش FP-tree با ایجاد پایگاه های الگو شرطی
پارامترها
نتایج برای فاکتور درجه حمایت 5%
نتایج برای D1 150K با درجه حمایت
تراکنشهای توصیف شده توسط مجموعه ای از URLها
نمایش URLها بعنوان بردارهایی از فعالیت گروه تراکنش
یک SOM مرسوم که توسط توصیف URLها تولید شده است

چکیده:
در دو دهه قبل توانایی های فنی بشر برای تولید و جمع آوری داده‌ها به سرعت افزایش یافته است. عواملی نظیر استفاده گسترده از بارکد برای تولیدات تجاری، به خدمت گرفتن کامپیوتر در کسب و کار، علوم، خدمات دولتی و پیشرفت در وسائل جمع آوری داده، از اسکن کردن متون و تصاویر تا سیستم های سنجش از دور ماهواره ای، در این تغییرات نقش مهمی دارند.
به طور کلی استفاده همگانی از وب و اینترنت بعنوان یک سیستم اطلاع رسانی جهانی ما را مواجه با حجم زیادی از داده و اطلاعات میکند. این رشد انفجاری در داده‌های ذخیره شده، نیاز مبرم وجود تکنولوژی های جدید و ابزارهای خودکاری را ایجاد کرده که بصورت هوشمند به انسان یاری رسانند تا این حجم زیاد داده را به اطلاعات و دانش تبدیل کند. داده کاوی بعنوان یک راه حل برای این مسائل مطرح میباشد. در یک تعریف غیر رسمی داده کاوی فرآیندی است، خودکار برای استخراج الگوهایی که دانش را بازنمایی میکنند، که این دانش بصورت ضمنی در پایگاه داده های عظیم، انباره داده و دیگر مخازن بزرگ اطلاعات، ذخیره شده است.
به لحاظ این که در چند سال اخیر مبحث داده کاوی و اکتشاف دانش موضوع بسیاری از مقالات و کنفرانس ها قرار گرفته و نرم افزارهای آن در بازار به شدت مورد توجه قرار گرفته، از این رو در مقاله سعی بر آن شده تا گذری بر آن داشته باشیم.
در این مقاله در فصل اول مروری بر داده کاوی خواهیم داشت. که بطور عمده به تاریخچه، تعاریف، کاربردها و ارتباط آن با انبار داده و OLAP خواهیم پرداخت. در پایان فصل مراحل فرآیند کشف دانش از پایگاه داده ها را ذکر کردیم که داده کاوی یکی از مراحل آن است.
در فصل 2 یکی از شیوه های داده کاوی که از سبد خرید گرفته شده است توضیح داده شده است. در این فصل به شرح قوانین ارتباطی خواهیم پرداخت که در آن بعد از دسته بندی الگوریتم ها، الگوریتم Apriori (که یک الگوریتم پایه در این زمینه است) و الگوریتم FP-Growth (یک الگوریتم جدید می باشد) را با شرح یک مثال توضیح میدهیم و در آخر آن دو را با هم مقایسه میکنیم.
در فصل 3 مباحث وب کاوی و متن کاوی را که در بسیاری از مراجع جزء کاربردهای داده کاوی به حساب می آید شرح داده خواهد شد.

مقدمه:
امروزه با گسترش سیستم‌های پایگاهی و حجم بالای داده‌های ذخیره شده در این سیستم‌ها، نیاز به ابزاری است تا بتوان داده‌های ذخیره شده را پردازش کرد و اطلاعات حاصل از این پردازش را در اختیار کاربران قرار داد.
با استفاده از پرسشهای ساده در SQL و ابزارهای گوناگون گزارش‌گیری معمولی، میتوان اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار داد تا بتوانند به نتیجه‌گیری در مورد داده‌ها و روابط منطقی میان آن ها بپردازند. اما وقتی که حجم داده‌ها بالا باشد، کاربران هرچند زبر دست و باتجربه باشند نمی‌توانند الگوها مفید را در میان حجم انبوه داده‌ها تشخیص دهند و یا اگر قادر به این کار هم باشند، هزینه عملیات از نظر نیروی انسانی و مادی بسیار بالا است. از سوی دیگر، کاربران معمولاً فرضیه‌ای را مطرح می‌کنند و سپس بر اساس گزارشات مشاهده شده به اثبات یا رد فرضیه میپردازند، در حالی که امروزه نیاز به روش هایی است که اصطلاحاً به کشف دانش بپردازند یعنی با کمترین دخالت کاربر و به صورت خودکار الگوها و رابطه‌های منطقی را بیان نمایند.
داده کاوی یکی از مهم ترین این روش ها است که به الگوهای مفید در داده‌ها با حداقل دخالت کاربران شناخته میشوند واطلاعاتی را در اختیار کاربران و تحلیل گران قرار میدهند تا براساس آن تصمیمات مهم و حیاتی در سازمان ها اتخاذ شوند.
اصطلاح داده کاوی زمانی به کار برده میشود که با حجم بزرگی از داده‌ها، در حد مگا یا ترابایت، مواجه باشیم. در تمامی منابع داده کاوی بر این مطلب تاکید شده است. هرچه حجم داده‌ها بیشتر و روابط آن ها پیچیده تر باشد دسترسی به اطلاعات نهفته در میان داده ها مشکل تر میشود و نقش داده کاوی به عنوان یکی از روشهای کشف دانش، روشن‌تر میگردد.
داده کاوی به طور همزمان از چندین رشته علمی بهره میبرد نظیر: تکنولوژی پایگاه داده، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، شبکه‌های عصبی، آمار، الگو، سیستم‌های مبتنی بر دانش، حصول دانش، بازیابی اطلاعات، محاسبات سرعت بالا و بازنمایی بصری داده.


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
OLAP, آماده سازی, آنتولوژی, ابزارهای تجاری, اتوماتیک, اسکن کردن متون, اطلاعات, الگوریتم, انبار داده,,

تاريخ : 21 بهمن 1394 | <-PostTime-> | نویسنده : ketabpich | بازدید : <-PostHit->

تعداد صفحات:16
نوع فایل:word
فهرست مطالب:
مقدمه
بیان مسئله
روش های گردآوری اطلاعات
تجزیه و تحلیل داده ها
ویژگی های راه پیشنهادی
چگونگی اجرا و نظارت بر راه حل جدید
گردآوری اطلاعات
ارزشیابی تاثیر راه حل جدید و تعیین اعتبار آن
منابع و ماخذ

چکیده تحقیق:
در این تحقیق من تلاش کرده ام پرخاشگری غیر عادی یک دانش آموز را بررسی کرده زیرا این گونه دانش آموزان هم برای خود و هم برای والدین و مربیانشان مشکل آفرین بوده که شناخت علل و انگیزه های این رفتار ضروری و لازم است برای ریشه یابی رفتارهای چنین دانش آموزانی باید علل مختلفی را که باعث پدید آمدن این دسته از اختلالات رفتاری میشوند مورد بررسی قرار داد. برای گرد آوری اطلاعات از مشاهده، مصاحبه، مشاوره و شواهد(1) استفاده کرده ایم.

مقدمه:
یکی از مسائل مورد بحث در تربیت کودکان و یکی از عوامل موثر در تعلیم و تربیت محیط سالم و پویایی است که افراد در آن زندگی میکنند. اما امروزه ما شاهد رفتارهای نا بهنجاری هستیم که باعث بر هم زدن نظم جامعه میشوند از جمله این رفتارها میتوان به پرخاشگری اشاره کرد.
روانشناسان علت اصلی این پدیده (پرخاشگری) شکست ها و ناکامی های طولانی مدت میدانند. و معتقدند در مورد پرخاشگری کودکان (از نو جهت دادن رفتار آنان)
به مراتب بهتر از تلاش برای سرکوبی آن میباشد. تنبیه شدید و انضباط خشک و انعطاف ناپذیر از جمله علل پرخاشگری است.
اگر پرخاشگری کودک در مدرسه با خصومت پاسخ داده شود، سبب تشدید این رفتار شده و امکان دارد آن را به صورت یک رفتار دائمی درآید.


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
اختلالات رفتاری, انگيزه, تربيت كودكان, تعليم, تنبيه, دانش آموز, دانلود, درس, روانشناسی, شواهد, محيط ,

تعداد صفحات:77
نوع فایل:word
فهرست مطالب:
مقدمه
بخش اول – بررسی مباحث شکلی
فصل اول – کلیات
مبحث اول – دعوای عمومی و خصوصی
گفتار اول – دعوای عمومی
گفتار دوم – دعوای خصوصی
مبحث دوم – راه‌های اثبات قتل
گفتار اول – اقرار
گفتار دوم – شهادت شهود
گفتار سوم – قسامه
گفتار چهارم – علم قاضی
فصل دوم – گردشکار
مبحث اول – شرح ماوقع و اتهام
مبحث دوم – دفاعیات
مبحث سوم – نظریات پزشکی قانونی
مبحث چهارم – استدلال دادگاه کیفری استان و دیوانعالی کشور
گفتار اول – استدلال دادگاه کیفری استان
نظر اکثریت
نظر اقلیت
گفتار دوم – استدلال دیوانعالی کشور
مبحث پنجم – متن رای دادگاه کیفری استان و دیوانعالی کشور
گفتار اول – رای دادگاه کیفری استان
گفتار دوم – رای دیوانعالی کشور
فصل سوم – بررسی شکلی آرا
مبحث اول – اعمال مقررات دادرسی
گفتار اول – از لحاظ شروع به تحقیقات و رسیدگی
گفتار دوم – جمع آوری دلایل
گفتار سوم – تامین کیفری
گفتار چهارم – اخذ آخرین دفاع
گفتار پنجم – جانشین بازپرس در حوزه قضایی بخش‌ها
گفتار ششم – قرار مجرمیت و کیفر خواست
گفتار هفتم – صلاحیت
گفتار هشتم – ارجاع
گفتار نهم – دادنامه
گفتار دهم – تجدید نظر خواهی
گفتار یازدهم – رسیدگی در دیوانعالی کشور
مبحث دوم – از لحاظ ادبی و نگارش
گفتار اول – رسم الخط
گفتار دوم – نشانه گذاری
گفتار سوم – درست نویسی و گزینش واژه‌ها
گفتار چهارم – دستور زبان
بخش دوم – بررسی مباحث ماهوی
فصل اول – کلیات قتل مهدور الدم
مبحث اول – تعریف
مبحث دوم – مصادیق
مبحث سوم – دیدگاه مخالف برخی فقهای امامیه
فصل دوم – تبصره 2 ماده 295 قانون مجازات اسلامی
فصل سوم – قتل پرونده
بخش سوم – نتیجه گیری
گفتار اول – انتقادات
گفتار دوم – پیشنهادات
گفتار سوم – اصلاح مقررات جاری
فهرست منابع

چکیده:
در کار تحقیقی حاضر به تحلیل دادنامه شماره 161- 27/10/85 شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران و دادنامه شماره 86/ 333 شعبه 37 دیوانعالی کشور، در مورد اقدام به قتل به اعتقاد مهدور الدم بودن موضوع تبصره 2 ماده 295 قانون مجازات اسلامی، پرداخته شده است.
یکی از ایراداتی که به این تبصره وارد شده است آن است که این تبصره جرم‌زا است و با فرهنگ جامعه‌ای که دارای قانون مدون و مرجع قضایی قوی است، سازگاری ندارد، زیرا اگر کسی اعتقاد به مهدور الدم بودن یا قصاص دیگری دارد باید آن را از طریق دادگاه صالح تعقیب کند تا مجازات قانونی اعمال شود نه این که به اعتقاد مهدور الدم بودن دیگری را بکشد و سپس در صورت عدم اثبات فقط دیه بپردازد یا مهدور الدم بودن را ثابت نماید و دیه و قصاص ساقط گردد. کسانی که از مقررات قانونی آگاهی داشته باشند و آهنگ کشتن عمدی دیگری را بنمایند ممکن است از مقررات این تبصره سوء استفاده کنند.
در این کار تحقیقی، در بخش نخست به بررسی مباحث شکلی در سه فصل کلیات،‌ گردشکار و بررسی شکل آرا پرداخته شده است. در بخش دوم به بررسی مباحث ماهوی در سه فصل کلیات، بررسی تبصره 2 ماده 295 قانون مجازات اسلامی و بررسی قتل پرونده پرداخته شده است و در نهایت در فصل سوم از مطالب معنونه نتیجه گیری به عمل آمده است که شامل انتقادات و ایرادات وارد بر تبصره 2 ماده 295 قانون مجازات اسلامی و پیشنهادات و راه‌ کارهای موجود و اصلاح این تبصره میباشد.

مقدمه:
قتل نفس یکی از بزرگ ترین جرایمی است که هم در قوانین عرفی و هم در شرایع و ادیان مختلف برای آن مجازات وضع گردیده است و در اکثر قوانین مدونه و شرایع آسمانی برای مرتکب قتل عمد مجازات اعدام مقرر شده است. امروزه که مخالفت با مجازات اعدام در کشورهای مختلف رو به تزاید است معهذا هنوز در بسیاری از جوامع، برای پیشگیری از قتل نفس و حفظ امنیت جانی افراد جامعه کماکان مجازات اعدام برای قتل نفس حفظ شده است.
البته این مجازات در صورت موجود بودن علل موجهه جرم ساقط میشود. در تبصره 2 ماده 295 آمده است : در صورتی که شخصی کسی را به اعتقاص قصاص یا به اعتقاد مهدورالدم بودن بکشد و این امر بر دادگاه ثابت شود و بعداً معلوم گردد که مجنی علیه مورد قصاص یا مهدورالدم نبوده است قتل به منزله شبیه عمد است و اگر ادعای خود را در مورد مهدورالدم بودن مقتول به اثبات برساند قصاص و دیه از او ساقط است.
با تحقیق در معنا و مفهوم این تبصره شبهات و ابهاماتی آشکار میگردد که در این تحقیق به تشریح آن ها میپردازیم و در ضمن دادنامه صادره از شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران و ابرام آن که توسط شعبه 37 دیوانعالی کشور صورت پذیرفته است را در ارتباط با این تبصره مورد تجزیه و تحلیل قرار میدهیم. امید است که مطالب و تحقیقات انجام شده مورد امعان نظر قانون نویسان قانون گذار یکتا قرار گیرد.


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
آرا, ارجاع, استدلال, اعتقاد, اعدام, اقدام به قتل, اقرار, جامعه, جوامع, حفظ امنيت جانی, حقوق, دادرسی,,

تاريخ : 21 بهمن 1394 | <-PostTime-> | نویسنده : ketabpich | بازدید : <-PostHit->

تعداد صفحات:33
نوع فایل:word
فهرست مطالب:
چکیده
کلید واژه ها
مقدمه
فصل اول : ماهیت اضطرار
اضطرار در لغت
اضطرار در حقوق و قانون مدنی
اضطرار در حقوق جزا
قاعده ی اضطرار در حقوق کیفری
اضطرار در فقه
اضطرار و ضرورت
ریشه های اضطرار
اکراه
تقیه
ضرر
ضرورت
فصل دوم
بررسی ادله فقه اضطرار
کتاب
روایات
اجماع
بنای عقلا
عقل
فصل سوم
شرایط واقعه اضطراری
فرق بین مصلحت و ضرورت
اضطرار شخصی یا نوعی
فرق اضطرار با اکراه
مقایسه اضطرار با اجبار
کاربرد قاعده اضطرار
اضطرار به قتل
سقط جنین
اضطرار به تصرف در مال غیر
مراجعه به پزشک نامحرم (نگاه لمس و معاینه)
نتیجه
منابع

چکیده:
اضطرار از عناوین ثانویه و قواعد مشهور فقهی است که در ابواب مختلف مورد استناد واقع شده و از جنبه های عبادی، حقوقی و کیفری کاربرد داشت و نقش مهمی در رفع حرج و حل مشکلات فردی و اجتماعی دارد. البته فقها عمده بحث را در کتاب اطعمه و اشربه آورده اند. ریشه های اضطرار اکراه، فقیه، ضرر و ضرورت است. قرآن در برخی موارد صراحت تکلیف را از مضطر برداشته است . سیره عقلا هم اصل قاعده اضطرار را مورد تایید و اذعان قرار داده اند. شرایط این قاعده هم به این صورت است که خطر باید مسلم الوقوع باشد یا به وسیله خود مضطر ایجاد نشده و مضطر به موجب شرع و قانون مکلف به تحمل ضرر نباشد. اضطرار شخصی است و رفع تکلیف می کند و در تشریع نقش خاصی ندارد. در غیر موارد پیش بینی شده توسط شارع اجازه داده شده تا از احکام عناوین اولی عدول شود و احکام عناوین ثانوی جایگزین آن گردد.


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
اجبار, اجماع, اکراه, تقیه, حقوق, حقوق جزا, حقوق کیفری, حقوقی, دانلود, روایات, سقط جنین, سیره, شارع, ,

تاريخ : 21 بهمن 1394 | <-PostTime-> | نویسنده : ketabpich | بازدید : <-PostHit->

تعداد صفحات:36
نوع فایل:word
فهرست مطالب:
مقدمه
علل عدم توانایی در تنفس صحیح بیماران آسمی
عواملی که باعث بدتر شدن کیفیت زندگی میشوند
تاریخچه بیماری آسم
ویژگیهای بیماری آسم
علائم بیماری آسم
اهداف درمان آسم
بازتوانی ریوی آسم
اهداف اصلی بازتوانی ریوی
مزایای بازتوانی ریوی
اهدافی که‌ برایی پزشکان ‌و ‌پرستاران در تیم بازتوانی در نظر گرفته شده
برنامه‌های بازتوانی ریوی آسم دارای 5 جزء است
نقش تمرینات ورزشی و تمرینات عملی
آموزش تمرینات تنفسی
کیفیت زندگی در آسم
پژوهشهای انجام شده در ارتباط با تاثیر تمرینات تنفسی بر بهبود بیماری آسم
آموزش به بیماران جهت انجام تمرینات تنفسی
روش انجام تنفس دیافراگمی
انجام تنفس لب غنچه‌ای
انجام تمرینات جسمانی
منابع

مقدمه:
بر اساس نتایج بدست آمده تمرینات تنفسی بر کیفیت زندگی مبتلایان به آسم در ابعاد مختلف تاثیر داشته و موجب بهبود کیفیت زندگی و فعالیت مبتلایان به آسم در امر مراقبت از خود میشود لذا لازم است به بیماران مبتلا به آسم پیشنهاد نمود جهت دچار نشدن به علائم بیماری آسم و بهبود کیفیت زندگی از تمرینات تنفسی بصورت مستمر استفاده نمایند. در دنیای معاصر بیماری های مزمن ریوی از جمله شایع ترین بیماری هایی میباشد که موجب از کار افتادگی، ناتوانی و مرگ و میر در جوامع بشری میگردد. این بیماری ها علاوه بر صرف هزینه‌های زیاد درمانی به علت طولانی بودن دوره بیماری، نیاز به مراقبت‌های بلند مدت درمانی دارد. از میان بیماری های مزمن ریوی، آسم از شایع ترین آن ها میباشد که شیوع و بروز چشمگیری دارد و علیرغم درمان های نوین متاسفانه مرگ و میر بر اثر این بیماری زیاد است. بیماری آسم در سال های اخیر به علت وجود عوامل تنش زای متعدد رو به افزایش نهاده و علیرغم پیشرفت علم در مورد پاتوفیزیولوژی و تهیه داروهای جدید فراوان جهت درمان به صورت مشکلی در جهان پزشکی مطرح میباشد.
طبق بررسی های انجام شده 5 درصد از کل جمعیت جهان به آسم مبتلا میباشند و وقوع آسم از سال 1980 افزایش یافته، و نسبت به دو دهه گذشته چشمگیرتر شده است همچنانکه مرگ و میر ناشی از آسم از سال 1980 تا 1987، 31 درصد افزایش داشته است. کارول اظهار میدارد که در ایالات متحده از هر 20 نفر مبتلا به آسم میباشند و در حال حاضر 14 تا 15 میلیون نفر در این کشور مبتلا به آسم هستند و نیز آسم ششمین علت بستری شدن در بیمارستان میباشد و بیش از 40 درصد بزرگسالان مبتلا، هر ساله حداقل یکبار یا بیشتر به علت حملات آسم به بخش اورژانس مراجعه میکنند.


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
آسم, آموزش, اورژانس, بازتوانی ريوی, بهبود, بيماران آسمی, بيمارستان, تمرينات ورزشی, تنفس, دارو, دانلو,

تاريخ : 21 بهمن 1394 | <-PostTime-> | نویسنده : ketabpich | بازدید : <-PostHit->

تعداد صفحات:50
نوع فایل:word
فهرست مطالب:
چکیده
کلید واژگان
مقدمه
زمان مسئولیت کیفرى
اعتبار شهادت زن در اثبات دعوى و جرم
قصاص
دیه
مبانی حکم دیه‏ و مقررات متفاوت آن‏ در مورد زن و مرد در قانون‏ مجازات
طبق ماده ۵ قانون مسئولیت مدنی
طبق ماده‏۶ همان قانون
درآمد
برابرى دیه زن و مرد
روایات تشریع دیه
اصول و قواعد کلى اسلامى
نقد و بررسى دیدگاه نابرابرى دیه زن و مرد
صاحب جواهر الکلام مینویسد
روایات
روایات نابرابرى دیه زن و مرد با دلالت التزامى
استناد به این روایت ها دو اشکال جدى دارد
روایات نابرابرى قصاص اعضاى زن و مرد پس از رسیدن به یک سوم
پنج روایت بر این راى مشهور دلالت میکنند
شگفتی فقیهان فریقین از این حکم
تحلیل و نظر مقدس اردبیلى
نظر صاحب فتح‏ القدیر
نقد و بررسى کلى
اجماع
وجوه استحسانی
پایین‏ تر بودن ارزش زن نسبت‏به مرد
پایین‏ تر بودن نقش زن در وضعیت اقتصادى
نتیجه
پیشنهاد
منابع

چکیده:
بر اساس قانون مجازات اسلامى ایران و مطابق فتاواى بسیارى از فقیهان شیعه و سنی، دیه زن نصف دیه مرد است. این راى در میان فقهای شیعه و سنی مخالفانی نیز دارد. دلیل عمده گروه اول آیه ۱۷۸ از سوره بقره یعنی (وَ الاُْنثَى بِالاُْنثَى)، تصریح برخى از روایات بر نصف بودن دیه زن نسبت ‏به مرد، اجماع و استحسان است. گروه دوم نیز با تمسک به اطلاق آیه ۹۲ سوره نسا و آبی از تخصیص بودن آیه ۱۷۸ سوره بقره و اطلاق برخى از روایات و نیز با تردید در روایات دال بر نصف‏ بودن دیه زن به جهت ایراد در سند، ایراد در راوی حدیث، ایراد در مدلول، و شخصیه بودن بعضی روایت ها، اصل برابری را پذیرفته اند.


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
اثبات دعوى, اجماع, جرم, جواهر الكلام, حقوق, دانلود, ديه, سنی, شهادت, شيعه, فقيهان, قانون مسئوليت مدن,

تاريخ : 21 بهمن 1394 | <-PostTime-> | نویسنده : ketabpich | بازدید : <-PostHit->

تعداد صفحات:25
نوع فایل:word
فهرست مطالب:
چکیده
مقدمه
فصل اول
تعریف مهریه
تاریخچه مهریه
انواع مهریه
فلسفه وجودی مهریه
مهریه در دیگر ملل و سایر ادیان الهی
مهریه درآیات و روایات
دیدگاه برخی ‌اندیشمندان مسلمان در خصوص مهریه
فصل دوم
تاریخچه پیدایش مهریه های سنگین
دلایل به وجود آمدن مهریه‏ های سنگین
کارکردهای منفی مهریه های سنگین
تاثیر مهریه های سنگین در زندگی مشترک
تاثیر عدم تسلیم مهر بر عقد
آیا میتوان شرط بطلان یا فسخ نکاح در صورت عدم تادیه مهر را در عقد نکاح قرار داد
حق حبس در مهریه های سنگین
نظر علمای عظام و دکترین حقوق در خصوص مهریه های سنگین
راهکارهای اجرایی برای کاهش مهریه های سنگین
پی نوشتها

چکیده:
مهر یا صداق که به فارسی کابین گفته میشود مالی است که زن در اثر ازدواج مالک آن میگردد و مرد ملزم به دادن آن به زن میشود. نهاد مهر در حقوق ایران مبتنی بر سنت و مذهب است و نظیر آن را در حقوق غربی نمیتوان یافت. اگر چه تعیین مهریه‌های سنگین که تازگی معمول شده عیوبی دارد و به ویژه میتوان آن را سدی در راه تشکیل خانواده محسوب داشت، معهذا مهر که از جانب مرد به زن داده میشود می‌تواند کمبود سهم الارث زن را در حقوق ما تا حدی جبران کند؛ به علاوه مهر در عرف نشانه ارج و احترامی است که مرد برای زن قائل است و مظهر تعهد شوهر برای تامین زندگی زن است.
شک نیست که قرار دادن مهر‌یه‌های سنگین در نکاح که متاسفانه امروز معمول شده است، اگر از نظر اسلام ممنوع نباشد، لااقل ناپسند است. گرانی روز‌افزون مهر یکی از مشکلات ازدواج در عصر جدید است که باید چاره ای برای آن اندیشید. آموزش و پرورش صحیح دختران و خانواده‌ها و تنویر افکار مردم و معتقد ساختن آنان به این که ازدواج یک معامله اقتصادی نیست و حیثیت و آبرو و خوشبختی دختر و گرمی کانون خانوادگی به زیادی مهر بستگی ندارد، بیش از اصلاح قانون می‌تواند در تعدیل مهر موثر باشد.


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
آیات, ادیان الهی, اقتصاد, حبس, حقوق, خوشبختی, دانلود, روایات, زندگی مشترک, سنت, صداق, عقد نکاح, فسخ ,

تاريخ : 21 بهمن 1394 | <-PostTime-> | نویسنده : ketabpich | بازدید : <-PostHit->

تعداد صفحات:97
نوع فایل:word
فهرست مطالب:
مقدمه
بخش اول – کلیات
فصل اول – تعاریف
مبحث اول – تعریف تلقیح و انواع آن
گفتار اول – تعریف تلقیح مصنوعی
گفتار دوم – انواع تلقیح مصنوعی
فصل دوم – تاریخچه و سیر قانونی
مبحث اول – تاریخچه
مبحث دوم – سیر قانونی
فصل سوم – مسائل پزشکی لقاح طبیعی و تلقیح مصنوعی
مبحث اول – مسائل پزشکی لقاح طبیعی
مبحث دوم – مسائل پزشکی لقاح خارج رحمی (تلقیح مصنوعی)
مبحث سوم – تلقیح اسپرم
گفتار اول – تلقیح اسپرم به داخل رحم (IUI) با استفاده از اسپرم همسر
گفتار دوم – انتقال تزریق تخمک (GIFT)
گفتار سوم – انتقال تخمک بارور شده یا زایگوت (ZIFT)
گفتار چهارم – روش باروری آزمایشگاهی یا انتقال رویان (IVF-EI)
بخش دوم – تلقیح مصنوعی
فصل اول – مباحث فقهی تلقیح مصنوعی
فصل دوم – تلقیح مصنوعی و حقوق موضوعه
مبحث اول – تلقیح مصنوعی و حقوق جزا
مبحث دوم – وضعیت حقوقی اطفال ناشی از لقاح مصنوعی
گفتار اول – ماهیت نسب
گفتار دوم – راه های اثبات نسب مشروع یا مشروع کردن نسب
مبحث سوم – تلقیح مصنوعی و قانون مدنی
مبحث چهارم – حضانت طفل ناشی از تلقیح مصنوعی
فصل سوم – قاعده فراش در حقوق امامیه
مبحث اول – نسب طفل حاصل از لقاح مصنوعی به وسیله اسپرم شوهر
مبحث دوم – نسب طفل حاصل از لقاح مصنوعی به وسیله اسپرم مرد اجنبی
فصل چهارم – وضع حقوقی اطفال ناشی از تلقیح مصنوعی با اسپرم بیگانه
مبحث اول – رابطه طفل ناشی از لقاح مصنوعی با مادر طبیعی خود (زن ملقوحه)
مبحث دوم – رابطه طفل با صاحب نطفه
گفتار اول – ثبت تولد طفل
گفتار دوم – حق طفل برای دانستن نسب خود
گفتار سوم – حق طفل در اقامه دعوی مسئولیت مدنی
گفتار چهارم – مسئولیت مدنی پزشک در مقابل طفل
مبحث سوم – رابطه طفل با شوهر زن
بخش سوم – اهدا تخمک یا جنین و اجاره رحم (مادر جانشین)
فصل اول – اهدا تخمک یا جنین
مبحث اول – مسائل پزشکی اهدا تخمک یا جنین
مبحث دوم – مسائل فقهی انتقال تخمک یا جنین
مبحث سوم – مسائل حقوقی انتقال جنین
فصل دوم – اجاره رحم یا مادر جانشین
مبحث اول – مسائل پزشکی اجاره رحم یا مادر جانشین
مبحث دوم – مسائل فقهی اجاره رحم یا مادر جانشین
مبحث سوم – مسائل حقوقی اجاره رحم یا مادر جانشین
گفتاراول – وضعیت حقوقی طفل ناشی از رحم اجاره ای یا مادر جانشین
رابطه طفل با زن اجاره ای
رابطه طفل و شوهر زن اجیر
رابطه حقوقی طفل با صاحبان جنین (اسپرم و تخمک)
گفتاردوم : وضعیت حقوقی مادر جانشین یا اجاره ای
حالتی که صاحب تخمک، صاحب رحم اجاره ای نیز باشد
حالتی که فقط رحم اجاره داده میشود
نتیجه و پیشنهاد
فهرست منابع
چکیده انگلیسی

چکیده:
تلقیح مصنوعی در برابر لقاح طبیعی و عبارت است از ترکیب اسپرم مرد و تخمک زن (خواه زوج و زوجه خواه بیگانه) جهت انعقاد و بارور نمودن نطفه با هر وسیله ای غیر از مقاربت، این ترکیب یا در رحم صورت میپذیرد یا در خارج رحم. در حالت کلی، از نظر شرع مقدس، در انجام عمل لقاح مصنوعی باید از انجام مقدمات به صورتی که ممنوع اعلام شده، اجتناب کرد. از قبیل تماس نامحرم یا نگاه و غیره.
با توجه به این دو روش (لقاح درون رحمی یا خارج رحمی) بالغ بر بیست صورت تلقیح مصنوعی وجود دارد. هر چند به صورت کلی حکم شرعی هیچ کدام از این صورت ها در فقه نیامده، اما پس از بررسی های طولانی و دقیق توسط فقها برخی از این صور بدون ایراد شرعی قابل اجرا هستند و برخی که نیاز به بحث بیشتری بوده و محل اختلاف شدید هست یا ممنوع اعلام شده و یا در آن احتیاط صورت گرفته مثل لقاح مصنوعی با اسپرم مرد بیگانه. هر چند تعداد اندکی از فقها آن را بدون ایراد تجویز کرده اند. ولی چون در هر یک از این صور باید اجماع آرا فقها و شورای محترم نگهبان موافقت خود را اعلام کنند هنوز تا تدوین قانونی خاصی در زمینه صور ممنوعه فاصله داریم.
موافقت بخشی از تلقیح مصنوعی بنام انتقال جنین ناشی از زن و شوهر رسمی جهت اهدا به زوجین نابارور بعد از سال ها ضمن قانونی بنام قانون نحوه اهدای جنین به زوج های نابارور سال 1382 تصویب و در اواخر سال 1383 همراه آیین نامه به قوه قضائیه ابلاغ و قابل اجرا گردید.
بخش سوم تلقیح مصنوعی بنام اجاره رحم که در آن جنین ناشی از زن و شوهر قانونی جهت پرورش در رحم زن ثالثی بنام مادر واسطه و تنها به دلیل اشکال در رحم زوجه صاحب جنین منتقل میشود، هنوز مورد اختلاف فقها و حقوقدانان است ولی بازگشت زمان طولانی مراکز ناباروری منتظرند که هر چه سریعتر مشکل ناباروری این دسته از زوج ها با تصویب قانون مرتفع گردد.


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
اجاره رحم, اطفال, اقامه دعوی, تلقيح, تلقيح مصنوعی, ثبت تولد, حقوق, دانلود, زوج, زوجه, شوهر, لقاح طبي,

<-BloTitle->
<-BloText->